Menu / szukaj

TAK dla modernizacji- NIE dla deptania historii

O INICJATYWIE

 Inicjatywa ma na celu doprowadzenie do zamontowania usuniętego z elewacji hali sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu (od strony ul. Broniewskiego) , blaszanego emblematu przedstawiającego sportowców na tle kół olimpijskich, który od 1974 roku był jej symbolem i wrósł się w wizerunek tego miejsca. Z informacji zawartych na stronie Starostwa Powiatowego w Sieradzu wynika, że już nigdy nie wróci na swoje miejsce bo budynek został ocieplony styropianem i pokryty cienkim tynkiem, który go nie utrzyma! To skandal, że za pomocą takich błahych powodów, ktoś próbuje deptać historię w Sieradzu! Dla mieszkańców powiatu sieradzkiego jest to symbol pierwszej sieradzkiej hali sportowej oraz wydarzeń, które się w niej rozgrywały. Upamiętniony jest na wielu zdjęciach, jako nierozerwalnie związany z halą element elewacji. Nikt z nas nie ma moralnego prawa tak dalece ingerować w krajobraz historyczny Sieradza.

Hala sportowa przy II LO to coś więcej niż obiekt sportowy. To swoisty symbol Sieradza. Była pierwszym dużym, zamkniętym obiektem sportowym Sieradza. Hala została zbudowana jako część kompleksu szkolnego, jednak z czasem zaczęła żyć własnym życiem i była bardziej znana jako ogólnodostępny obiekt sportowy niż sala gimnastyczna dla uczniów. Nie byłoby jej, gdyby nie rozwój budownictwa w latach 70. Autorem projektu był Robert Lewandowski. Inwestycję finansowało Zjednoczenie Budownictwa Łódzkiego. W obiekcie dla widzów w hali sportowej przeznaczono 410 siedzisk. Tempo, w jakim zbudowano kompleks szkolny z salą gimnastyczną i internatem może zadziwiać nawet w dzisiejszych czasach, gdy technika stoi na znacznie wyższym poziomie niż 40 lat temu. 3 września 1973 wmurowano akt erekcyjny pod budowę kompleksu, a zaledwie rok później, 2 września 1974, uczniowie już rozpoczynali w nim zajęcia. Dla porównania ? zakończony niedawno remont prowadzony przez Starostwo Powiatowe w Sieradzu trwał trzy lata i objął tylko halę. Oprócz nowej placówki edukacyjnej, miasto zyskało wówczas jeszcze coś, czego dotychczas nie miało: halę sportowo-widowiskową. Był to pierwszy taki obiekt w Sieradzu, a liczba organizowanych w nim zawodów sportowych rangi krajowej i międzynarodowej świadczyła o tym, że był bardzo potrzebny. Podczas uroczystości oddania go po remoncie można było oglądać archiwalne plakaty z lat 70. i 80., zapraszające m.in. na międzypaństwowy mecz w zapasach w stylu wolnym Polska-USA (12 lutego 1976), mistrzostwa Polski juniorów w zapasach (8-10 maja 1981), czy ogólnopolski turniej karate (16-18 maja 1981). W latach 70., gdy remontowano Teatr Miejski, hala ?Budowlanka? częściowo przejęła jego rolę i to w niej organizowane były imprezy kulturalne. Symbolem tej hali był(do czasu modernizacji, którą rozpoczęto trzy lata temu) blaszany emblemat przedstawiający sportowców na tle kół olimpijskich, który zamontowany był na elewacji budynku od strony ulicy Broniewskiego.

Powiedzmy głośno! Tak, żądamy zamontowania usuniętego z elewacji hali sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu blaszanego emblematu przedstawiającego sportowców na tle kół olimpijskich, który od 1974 roku był jej symbolem!

MOJE DZIAŁANIA

Uczniowie, absolwenci , a także mieszkańcy Sieradza zwrócili się do mnie z prośbą o pomoc i interwencję w sprawie usuniętego z elewacji hali sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu blaszanego emblematu przedstawiającego sportowców na tle kół olimpijskich. W związku z powyższym w dniu 12 stycznia 2014 roku wystosowałem w tej sprawie wniosek do Zarządu Powiatu Sieradzkiego.

Wniosek do Zarządu Powiatu Sieradzkiego
Wniosek do Zarządu Powiatu Sieradzkiego
Odpowiedź Przewodniczącego Zarządu Powiatu Sieradzkiego na mój wniosek
Odpowiedź Przewodniczącego Zarządu Powiatu Sieradzkiego na mój wniosek

Po otrzymaniu pisma od Przewodniczącego Zarządu Powiatu Sieradzkiego Dariusza Olejnika (WS.I.0003.1.2014), które było odpowiedzią na mój wniosek w sprawie zamontowania usuniętego emblematu z hali sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu, byłem zmuszony wystosować kolejne pismo do Pana Przewodniczącego w tej bulwersującej opinię publiczną sprawie.

Kolejny wniosek do Zarządu Powiatu Sieradzkiego
Kolejny wniosek do Zarządu Powiatu Sieradzkiego
Odpowiedź Przewodniczącego Zarządu Powiatu Sieradzkiego na mój wniosek
Odpowiedź Przewodniczącego Zarządu Powiatu Sieradzkiego na mój wniosek

Po przeanalizowaniu dwóch odpowiedzi władz powiatu sieradzkiego na wystosowane przeze mnie interpelacje w sprawie ponownego zamontowania blaszanego emblematu przedstawiającego sportowców na tle kół olimpijskich na elewacji hali sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu, byłem zmuszony przesłać kolejną interpelację na ręce Przewodniczącego Zarządu Powiatu Sieradzkiego. Pismo z dnia 17 lutego 2014 roku, ujawniło nowe skandaliczne fakty. Dowiedzieć się można z niego między innymi, że ani  projekt budowlany, ani umowa z wykonawcą nie zawierały ponownego montażu emblematu. Nie ma w nim także odpowiedzi na większość niewygodnych pytań, które zadałem władzom powiatu. Prosząc o uzupełnienie odpowiedzi jednocześnie po raz kolejny zaapelowałem do Przewodniczącego Zarządu Powiatu Sieradzkiego o zmianę swojego stanowiska w tej sprawie i doprowadzenie do ponownego zamontowania emblematu na elewacji hali sportowej w miejscu w którym był od 1974 roku.

Interpelacja do Przewodniczącego Zarządu Powiatu Sieradzkiego
Interpelacja do Przewodniczącego Zarządu Powiatu Sieradzkiego

INICJATYWA W MEDIACH

W Regionalnym Portalu Informacyjnym sieradz.com.pl w dniu 20 stycznia 2014 roku, pojawił się artykuł na temat  mojej interpelacji w sprawie zamontowania usuniętego z elewacji hali sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu (od strony ul. Broniewskiego) , blaszanego emblematu przedstawiającego sportowców na tle kół olimpijskich, który od 1974 roku był jej symbolem i wrósł się w wizerunek tego miejsca.  Serdecznie zachęcam do lektury.

Regionalny Portal Informacyjny sieradz.com.pl
Regionalny Portal Informacyjny sieradz.com.pl

W Regionalnym Portalu Informacyjnym sieradz.com.pl w dniu 1 lutego 2014 roku, pojawił się artykuł na temat  mojej kolejnej interpelacji w sprawie zamontowania usuniętego z elewacji hali sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu, blaszanego emblematu. Serdecznie zachęcam do lektury.

Regionalny Portal Informacyjny sieradz.com.pl
Regionalny Portal Informacyjny sieradz.com.pl