Menu / szukaj


AKCJA CHARYTATYWNA „RĘCE DLA BARTKA”

W dniu 17 sierpnia 2006 roku rozpocząłem wspólnie z kolegami i rodzicami Bartka Ostałowskiego, oraz członkami Ruchu Ludzi Dobrej Woli akcję charytatywną ” RĘCE DLA BARTKA”. Celem tej ogólnopolskiej akcji była pomoc w zgromadzeniu 200 tys. dolarów na zakup bioprotez  dla 20 letniego Bartka Ostałowskiego, który w tragicznym wypadku stracił obydwie ręce i sens życia. Bartek Ostałowski był studentem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Na początku sierpnia 2006 roku , uległ tragicznemu wypadkowi na motocyklu. Bartek jechał obwodnicą od Nowego Sącza, z której skręcił w prawo w ul. Nawojowską. Nie jechał szybko, przed skręceniem zwolnił do ok. 20 km/h. Następnie wyprostował motocykl i po przejechaniu ok. 150m (jechał na 2 biegu), z impetem z lewej strony wyjechało mu auto i gwałtownie zatrzymało się na środku drogi. Bartek ostro zahamował i aby nie uderzyć w auto zjechał na prawo na pobocze gdzie wpadł w poślizg, motocykl przewrócił się, a Bartek uderzył ciałem w barierkę która urwała mu jedną ręke, a drugą zmiażdżyła. Sprawca wypadku zbiegł!!! Bartek przebywał w sądeckim szpitalu, a następnie odbywał rehabilitację w Krakowie pod troskliwą opieką rodziny i personelu medycznego. Choć bardzo cierpiał to z niezwykłym zdeterminowaniem podjął walkę o przetrwanie najtrudniejszych chwil. Największym marzeniem Bartka było znów mieć ręce, ale na to potrzeba  było ponad 200 tysięcy dolarów. Wspólnie z jego rodzicami, kolegami oraz członkami Ruchu Ludzi Dobrej Woli- zdecydowaliśmy pomóc Bartkowi w zrealizowaniu jego marzenia. Zorganizowaliśmy dla niego ogólnopolską akcję charytatywną „Ręce dla Bartka”, której głównym celem było zgromadzenie funduszy na zakup bioprotez.

DZIENNIK ŁÓDZKI -30 sierpnia 2006 roku
DZIENNIK ŁÓDZKI -30 sierpnia 2006 roku

Bartek otrzymał również wsparcie od Fundacji TVN „nie jesteś sam” i udało mu się zakupić  protezy obu rąk. Choć to najnowocześniejszy sprzęt dostępny w Polsce to proteza nie zapewnia jednak bardzo płynnych ruchów. Lewa ręka to proteza kosmetyczna, ma ona możliwość ruchu i chwycenia, ale działa znacznie wolniej niż prawa. Bartek był we Francji na rehabilitacji, jest to ośrodek specjalistyczny, gdzie każdego dnia przyjeżdżają pacjenci z podobnymi dolegliwościami.
Bartek jest bardzo ambitny i po rocznej przerwie zaczął studia zarządzania i inżynierii produkcji w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu.
Jednak nie na tym kończy się jego motywacja. Bartek należy do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami, wolny czas, którego ma coraz mniej przeznacza na pracę nad grafikami komputerowymi. Bartosz Ostałowski udowadnia, że bez względu na wszystko można się realizować w życiu.

Dziś Bartek ma uśmiech na twarzy i powody do wielkiej dumy. Jest licencjonowanym kierowcą rajdowym, drifterem i  pasjonatem motoryzacji. Bartek trenuje jazdę samochodem w kontrolowanym poślizgu, kierując stopą. Bartek sam o sobie mówi: „…ważne jest, aby zrozumieć, że mimo przeciwności losu mogę robić wszystko, na co mam ochotę…”
Zapraszam do polubienia Fanpaga Bartka na Facebooku i zajrzenia na jego strony internetowe  www.ostałowski.pl www.bartracing.pl.