Menu / szukaj

Józef Banasiewicz nagrodzony przez Starostę

Złożyłem wniosek do Starosty Powiatu Sieradzkiego o przyznanie nagrody za osiągnięcia o istotnym znaczeniu dla kultury powiatu sieradzkiego dla naszego artysty Józefa Banasiewcza. Pan Banasiewicz jest emerytowanym nauczyciel, artystą plastykiem z 28-letnim dorobkiem artystycznym. Otrzymał on nagrodę w wysokości 1 tys. zł za wdrażanie nowatorskich form pracy i inicjatyw sprzyjających rozwojowi życia kulturalnego w powiecie sieradzkim. W 1987 roku utworzył pierwszą w ówczesnym województwie sieradzkim Wiejską Galerię Sztuki, wokół której skupiło się liczne grono twórców. W Wojkowskiej galerii, licznie i często odwiedzanej przez dzieci i młodzież szkolną, ludzi kultury, dziennikarzy na przestrzeni kilkunastu lat odbywały się imprezy artystyczne m.in. „Zdarzenia Artystyczne” . W galerii zgromadzono wiele cennych eksponatów rękodzieła ludowego i sztuki współczesnej. W 1999 roku uruchomiono tam punkt biblioteczny w oparciu o książki pochodzące z darów. Stowarzyszenie Międzysołeckie, którego Prezesem był Józef Banasiewicz prowadziło Klub Pracy Intelektualnej i Twórczej w ramach, którego odbywały się spotkania z cyklu ?Forum Dyskusyjne?. W owym czasie Pan Józef współpracował z Wojewódzki Domem Kultury w Sieradzu. Wraz z gminami sąsiednimi tj. Brąszewicami i Brzezinami, Stowarzyszenie organizowało Międzygminny Rajd Rowerowy „Gminy-Dzieciom?” z bogatym programem artystycznym. Dla dzieci i młodzieży corocznie organizowane są plenery malarskie.  Pan Józef Banasiewicz działa w grupie  roboczej ?Aktywna Gmina Błaszki? i brał udział w organizacji wydarzenia promującego Gminę i Miasto Błaszki- „Błaszkowskie Noce”. To bardzo wartościowy i utalentowany człowiek, który  ożywia życie artystyczne Gminy Błaszki.
Uroczystość podsumowania pracy animatorów kultury odbyła się w Muzeum Wnętrz Dworskich w Tubądzinie. Wręczenie poprzedził występ artystów operowych – Beaty Zawadzkiej-Kłos (sopran), Agaty Górskiej-Kołodziejskiej (fortepian) i Anny Liszewskiej (fortepian). Po nim nastąpiła główna część uroczystości.
Nagrody wręczał starosta sieradzki Dariusz Olejnik. Udział w spotkaniu wzięła ponadto dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego Małgorzata Kowalska. Oprócz nagrodzonych do Tubądzina przyjechali także włodarze gmin powiatu i pracownicy urzędów zajmujący się kulturą.

Karol Rajewski